Rosario de la Frontera’nın İncisi: Hotel Termas


Bu yazımda Salta Eyaleti’nde Rosario de la Frontera şehrinde bulunan Hotel Termas’tan bahsedeceğim. Otelin tarihinden ve bugün sunduğu imkanlardan söz edeceğim. İnkalar’ın dediği şekilde söyleyecek olursak “Intı Yaco” yani “Güneşin Suları”otelin tarihinden önce de biliniyordu ve popülerdi.

Arjantin’deki ilk termal kaplıca ve aynı zamanda Güney Amerika’daki ilk casino’ya sahip olan Hotel Termas, 1880 yılında Antonio Palau tarafından kurulmuştur. Palau, İspanyol kökenli bir Arjantin vatandaşıdır. Doktordur. 1880 öncesinde de Güney Amerika uygarlıkları tarafından kullanılmıştır. İspanyollar ve Arjantinliler tarafından da sıkça ziyaret edilmiştir. Hatta Arjantin için bir halk kahramanı olan Martin Migüel de Güemes’in ordularını da ağırlamıştır. Bu termal sular ve bölgede bölge halkı yılın bir bölümünü geçirmekteydi 19.yy.ın sonlarına kadar.

1870’lerde termal suyu inceleyen bazı uzmanlar 7 farklı mineral tespit etmişlerdir. Bu minarellerin iyileştirme özelliği vardı. Eliseo Canton, doktor Palau’yu Salta’ya davet etmiştir. Palau Tucuman Eyaleti’nde yaşamaktaydı. Palau ve Canton, 1880 yılında açmıştır. Aynı zamanda otelin bulunduğu araziyi çevreleyen tarlaları da Melchera Figuero ve Goyechea de Cornejo’dan kiralamışlardır. Ancak otel en parlak dönemini Seguin & Tornquist birliğinde yaşamıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrasında otele olan ilgi daha da artmıştır. Tabi burada hemen belirtmek gerekir ki Birinci Dünya Savaşı’nın ulaşamadığı Güney Amerika ülkeleri çok ciddi bir gelişim göstermişti. Örneğin Arjantin, 20.yy.ın ilk çeyreğinde dünyanın en büyük altıncı ekonomisine sahipti. Genel olarak söyleyecek olursak, 20.yy.ın ilk yarısı otelin altın çağı olarak bilinmektedir. Oteli birçok ünlü isim ziyaret etmiştir. 1980’e kadar otel aktif olarak hizmet etmiştir. 1980’li yıllarda dönemin yönetimsel krizlerine paralel olarak Hotel Termas, kullanıma kapatılmıştır. Viraneye dönmüştür. Otelde bulunan birçok gümüş eşya, İngiliz porselenleri ve Avrupai ürünler artık günümüzde bulunmamaktadır. Çalındığı veya kaybolduğu düşünülmektedir.

Hotel Termas, 2012’de 70 milyon peso maliyetle yenilenmiştir ( 7 Milyon TL yaklaşık olarak). 2015’de ise tamamen tekrar hizmete açılmıştır. 2019 ve 2020’de otelin bakımsız kaldığı ya da tahribata uğradığına dair haberler çıkmış olsa da otel bugün faaliyetlerine devam etmektedir. Birkaç hafta önce gittiğimizde yemek salonlarının, havuzların, banyoların ve ortak alanların kondisyonunun iyi olduğunu gördüğümü belirtmeliyim. 31 Ekim 2021’e kadar geçerli olacak olan fiyat listesini aşağıda paylaşacağım. 1 Kasım 2021 tarihinden sonra ise Arjantin’in uluslararası turizme kapılarını açmasına paralel olarak otelin tüm birimlerinin fiyatlarının artması beklenmektedir. Hafta içindeki günlerde bir standart odanın günlük fiyatı 3500 pesodur (Yaklaşık 320 TL). Çift kişilik odanın fiyatı ise 4500 pesodur (Yaklaşık 400-410 TL). Hafta sonunda ise tek kişilik standart odaların günlük fiyatı 4200 pesodur (Yaklaşık 390 TL). Çift kişilik odaların günlük fiyatı ise 4900 pesodur (Yaklaşık 450 TL). Kredi kartı kullanılabilir. Odalarda özel banyo bulunmaktadır. Bazı mineralli sular kullanılabilir. Klima, televizyon ve internet bulunmaktadır.

Hotel Termas’ın Özellikleri

Hotel Termas’ın suları 3000 metre derinden çıkmaktadır. Birkaç milyon yıllık depremler sonucunda bu su kaynağının gün yüzüne çıktığını söyleyebiliriz. 25 dereceden 99 dereceye kadar değişmekte olan 7 tip termal banyo bulunmaktadır. 9 farklı tipte de su çeşidi vardır. Hotel Termas’ın şifalı sularının romatizmaya, safraya, sindirim sistemi hastalıklarına, siyatike, cilt hastalıklarına, damar sertliğine, solunum sıkıntılarına ve strese iyi geldiği bilinmektedir. Otelin 2 normal havuzu, 4 farklı kaplıcaya bağlı banyoları, kükürtlü buhar banyoları ve çamur banyoları bulunmaktadır. Ayrıca spa salonları, golf sahası, 2 tenis kortu, 1 şapel, 1 yemek ve 1 de kahvaltı salonu da misafirlerine hizmet etmektedir.

Salta Eyaleti yetkililerince hazırlanan Hotel Termas tanıtım vii

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.