Arjantin’de Türk Dizileri ve Arjantin Toplumu İçin Bu Dizilerin Önemi Nedir?


Merhaba, ben Arjantin’de ikamet eden bir Türk vatandaşıyım. Eşim ve eşimin ailesi Arjantin vatandaşıdır. Bugün bu yazıyla birlikte yapmak istediğim şey, Arjantin’e geldiğimde beni hayrete düşüren Türk dizilerinin başarısını değerlendirmektir. Çünkü Türkiye’de bile hangi Türk dizilerinin var olduğunu bilmiyordum ki buraya geldiğimiz ilk günde odadaki televizyonu ilk açtığımda beni bir Türkçe şarkı karşılamıştı. Şarkının adını hatırlamıyorum ama bir an nerede olduğumu sorgulamıştım. Burası Arjantin’di ama televizyondaki kanallarda Türk dizileri vardı. Bu konu her gün adımı söylediğimde beni daha çok düşündürmeye başlamıştı. Adım Onur ve Arjantin’de Salta Eyaleti’nde herhangi bir insana adımı söylediğimde “aa Onur!! Türk dizisindeki Onur” diye karşılık aldım. Mucize Doktor ( Doctor Milagro ) dizisindeki Onur Tuna’ya atıf yapıyorlar. Arjantin’de çok büyük bir fan kitlesi var Onur Tuna’nın. Markette, kafede, parkta ya da komşularla konuşurken de yeni birisine adımı söylediğimde hep bu şekilde öncelikle karşılaştım: “Türk dizisindeki Onur”… Burada kesinlikle bir başarı var. Arjantin halkının içinde yaşayan biri olarak Türk dizilerinin yakaladığı başarı hakkında birkaç değerlendirme yapmak istiyorum.

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki Türk dizilerinin başarısında bir tür özlem duygusunun olduğunu düşünüyorum. Arjantin’deki televizyonlarda Türkiye’deki “kablo tv” diye hatırlayabileceğimiz bir yayın sistemi var. Yaklaşık 80 kanal var ve belirli bir ücret karşılığında izleyebiliyorsunuz. Bu 80 kanalı Arjantin toplumunda izleyen 2 kesim olduğunu söyleyebilirim. Birinci 30-35 yaş üzeri kesim ve ikincisi 7-8 yaş altı kesim. 7-8 yaş altında olanlar genellikle çocuk-bebek kanallarını izliyor. 30-35 yaş ve üzerindeki kesim ise Türk dizilerini tercih ediyor. 8-30 arasındaki kesim ise genel olarak televizyonu sadece “bazı durumlarda” izlemeyi uygun görüyor. Örneğin bir futbol maçı ya da Arjantin’de de rağbet edilen MasterChef- BakeOff Argentina gibi programlar olabilir. Özlem duygusu dedim ki 30 yaş üzeri olan kesim Türk dizilerinde yaklaşık 15-20 yıl önceki kendi Arjantin toplumlarını gördüklerini düşünüyorum. Çünkü kendi toplumlarında ciddi derecede sağlık ve eğitim problemlerine paralel olarak toplumsal hafıza ve yaşam koşullarında kötüleşme hakim. Hayat oldukça pahalı. Maddi ve manevi olarak değer kaybettiklerini düşünüyorlar. Herhangi bir Arjantinli ve 30 yaş üstünde biriyle konuştuğunuzda bunu size hemen söylüyor. Özlem duygusu dememin sebebi buydu. Peki bu durumun ve özlem duygusunun Türk dizileri ile alakası nedir? diye soracak olursak şunu söyleyebiliriz:

Türk dizilerinde Arjantinlilerin gördüğü ve etkilendiği şey, Türklerin ve Türk dizilerinin tutkulu olmasıdır. Örneğin, kendisini hastaları için feda eden doktorlar, hayatı boyunca sadece kızı veya oğlu için çalışan ve çırpınan anne ve babalar, ülkesi için hayatını tehlikeye atan kahramanlar, dini inançlarına olan bağlılık, aşklarına olan sadakat gibi birçok duygusal konu Arjantinli 30 yaş üstü insanların kendi mazilerini yad etmesi için önemli bir araçtır. Türk dizilerinin göstermiş olduğu bu başarı sonucunda özellikle genç nüfusun da etkilenmeye başladığını söyleyebilirim. Arjantin’deki tıpkı 30 yaş üstündeki insanlardan duyduğum gibi 30 yaş altındaki insanlarda da Türkiye’de yaşama arzusunun olduğunu görüyorum. Bir arkadaşım matematik okumak için Türkiye’ye gitmeyi isterken diğer bir arkadaşımız ise Türkiye’ye gelin gitmeyi diliyor. Türkiye’nin ve Türklerin Arjantin’de organik bir bağ kurduğunu ve bu bağı geliştirebileceğini düşünüyorum. Burada herkesten çok büyük saygı ve sevgi gördüğümü dile getirmek istiyorum. Kesinlikle Türk dizilerinin de payı var. Saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.