Muisca Kültürü’nün Özellikleri ( Antropolog Carl Henrik Langebaek ile 17 Ağustos 2021 tarihinde yapılan görüşmeye dair bir makale www.semana.com’da yayınlanmıştır. Bu yazının ispanyolcadan türkçeye çevirisi bu yazıda sunulmaktadır. )Muisca dönemine ait 26 mezar, kap ve seramik parçasının önemli bir arkeolojik keşfi Temmuz ayında açıklandı ve Muisca’ların kim olduğu, yaşam vizyonları ve ölüm kavramları hakkında düşünmenizi sağlıyor. SEMANA bu konuda antropolog Carl Henrik Langebaek ile görüştü.

Los muiscas, quienes habitaron en la sabana de Bogotá, hacían pagamentos y rituales a sus dioses en las aguas sagradas del río Bogotá.
Bogota savanasında yaşayan Muiscalar, Bogota Nehri’nin kutsal sularında tanrıları için ritüeller gerçekleştiriyordu. – Fotoğraf: Nicolás Acevedo Ortiz

Bu yılın Şubat ayında, Kentsel Gelişim Enstitüsü (IDU), Kolombiya’nın başkenti Bogota’nın Usme kasabasındaki Trans Milenio’nun genişletilmesi için çalışmalar yürütürken taş, seramik parçaları ve deliklere oyulmuş bir parça buldu.

Beklenmedik keşif, Muisca dönemine ait 26 mezar, insan vücudu kalıntıları, kaplar, taş ve seramik parçaları ortaya çıkaran bir arkeolojik kazı başlattı.

Muiscalar’ın yaşamının ve kültürünün kalıntılarının orada olması umuluyordu. Yer, birkaç yıl önce yerli bir nekropolün keşfedildiği Hacienda El Carmen’e yakındır.

Arkeolojik keşifler anlamlarla yüklüdür. Örneğin: toprak, antik çağın sırlarını açığa vurarak, az ya da çok, Roma döneminde yaşayan insanlar için günlük yaşamın nasıl olduğunu hayal etmemize izin verir ve günlük yaşamlarının ayrıntılarını ortaya koyarak, dünya görüşlerinden ve ölüm fikirlerinden de bahsederler.

SEMANA tam da bu konu gibi, diğer kitaplarının yanı sıra Before Colombia (2021), Los Muiscas (2019) ve Colombian Archeology: Science, Past and Exclusion (2003) kitaplarının yazarı Kolombiyalı antropolog Carl Henrik Langebaek ile konuştu.

Muiscalar kimdi?

Soru kolay görünüyor, ancak bunun nedeni İspanyolların Bogota savana Muiscas’ta buldukları yerli halkı aramaları değil. Zamanla bu terim, bugün Muiscas olarak bildiğimiz Boyacá ve Cundinamarca’daki diğer benzer kasabaları aramak için kullanıldı. Ama her şey onların homojen olmadığını gösteriyor. Her grup farklıydı.

Ortak noktaları vardı, belki de en önemlisi ortak ritüellere ve şenliklere katılmalarıydı. Başka bir deyişle, aynı eğlencelere gittiler ve orada ticarette bulundular, evlilik birliktelikleri kurdular ve diğer şeylerin yanı sıra anlaşmalı savaş ittifakları yaptılar. Bu onlara birlik verdi, ama onları aynı yapmadı.

Hepsi, yaklaşık 3.000 ila 4.000 yıl önce Kosta Rika’da ortaya çıktığını bildiğimiz Chibcha dilini konuşuyordu. Bu, bu popülasyonların Orta Amerika’dan Güney Amerika’ya göç ettiği ve örneğin Sierra Nevadas de Santa Marta ve El Cocuy gibi birçok yerli grubun ortaya çıkmasına neden olduğu anlamına gelir.

Dünyayı nasıl anladılar?

Muiscalar’ın dünya görüşüne göre, dünyanın sona ermesine dair birçok risk vardı. Bu düşünce Mezoamerikalılar arasında çok yaygındı.

Muiscalar, evrenin yok olacağına, ancak yeniden doğacağına inanıyordu. Bu yenilenme fikri, dünyanın bir başlangıcı ve bir sonu olduğuna inanan Hıristiyanların, Yahudilerin ve İslamcıların fikrinden çok farklıdır. Yerli halk ise inşa ve yıkım döngülerini düşünürdü.

Liderlerin en önemli siyasi sorumluluklarından biri, dünyayı mümkün olduğu kadar uzun süre dengede ve çalışır durumda tutmaktı. Bu nasıl başarıldı? Çok katı davranış kuralları ve kalıcı teklifler yoluyla. İkincisi, kırılgan bir dünya dengelemeye çalışıldı.

Bitkiler, hayvanlar ve insanlar arasındaki ilişkiyi nasıl gördüler?

Yerli toplumlarda bu bölünme, bizim anladığımızdan çok daha az radikal olma eğilimindedir. Genel olarak yerli topluluklar için bitkiler, insanlar, nesneler ve hayvanlar bir sosyal hayata sahiptir. Nesneler de tıpkı bitkiler ve hayvanlar gibi doğar, yaşar ve ölür.

Bu vizyon Muiscalar arasında da vardı ve bitkiler onlar için özellikle önemliydi. Örneğin, koçanı erkeklerle ilişkilendirdiler ve onu kaplayan yaprakları, insanlar tarafından giyilenlere benzer bir tür giysi olarak gördüler.

Tanrılarla ilişkileri nasıldı?

Muisca dünyasında insanlar tanrılarla diyalog kurabilir ve onları etkileyebilirdi; onlarla savaşabilir ve hatta kazanabilirlerdi.

Liderler aynı zamanda dünyayı korumak için tanrılarla bu diyaloglardan sorumluydu.

Arkeoloji Muiscas hakkında ne ortaya çıkardı?

Daha önce düşünülenden çok daha eşitlikçi bir toplum olduğuna dair giderek daha fazla kanıt buluyoruz. Hiyerarşiler vardı ve bunlara saygı duyuldu, ancak toplumlarımızın ekonomik eşitsizliği yoktu. Bugün eşitlikçi bir söylem var ama bu ekonomiye yansımıyor. Yerli toplumlarda ise durum tam tersiydi: toplum hiyerarşilere saygı duyuyordu ama korkunç ekonomik farklılıklara dönüşmüyordu.

Bulunan bir diğer şey ise çok sayıda insanın olduğu; küçük nüfus değildiler. Spekülasyon yapmak çok zor, ancak tüm ülkenin yaklaşık dört milyonluk bir nüfusa sahip olduğunu söyleyebilirim. Bu, 16. yüzyıldaki İspanya nüfusundan çok daha düşük değil.

Ayrıca, İspanyolların gelişiyle bugün olduğundan çok daha fazla nüfusa sahip olan Sierra Nevada de Santa Marta gibi bölgelerin olduğunu da biliyoruz. Merkez Cordillera, Doğu And Dağları ve yukarı Magdalena’da ülkenin diğer bölgelerinden daha fazla insan olmasına rağmen, nüfus iyi dağılmıştı.

Bir tür yazıları var mıydı?

Yazı yoktu, ama çoğu zaman sanıldığı gibi, onu icat edecek entelektüel gelişmeden yoksun oldukları için yok değildi. Elbette yaptılar.

Tapu, insanlardan vergi toplamakla ilgilenen şirketlerde ortaya çıkar. Agraf dediğimiz şeyde, haraç empoze etme ve her birine ne yükleneceğini bulmak için nüfus sayımı yapma fikri yoktur.

Hatta bu anlamda yazılarının olmamasının bir erdem olduğu bile söylenebilirdi. Olan şey, olayları bugünün gözleriyle yargılamanızdır.

Ölüme bakışları neydi?

Yaşayanlar ölülerle bir ilişki sürdürdüler, iletişime devam ettiler. Bu nokta, ataların ve birçok ritüelin önemini anlamanın anahtarıdır.

Muiscalar ölülerini gömdükleri yerde yaşarlardı ve birisi onlara nereden geldiklerini sorduğunda, şöyle cevap verdiler: “atalarımın gömülü olduğu yerden”. Ve nereye gömüldüler? Evlerin zeminine. Canlı ve ölü, kelimenin tam anlamıyla ve törensel olarak ve yaşamsal olarak bir arada var oldular.

İnsanlar eşyalarıyla birlikte gömülüyordu ve İspanyollar bunu Muiscalar’ın ölülerin öbür dünyada eşyalarına ihtiyacı olduğuna inanıyormuş gibi yorumladı. Muhtemelen bunda bir doğruluk payı vardır, ancak temelde bu, nesnelerin onlara sahip olan insanlardan bağımsız bir varoluşa sahip olmadığı gerçeğiyle ilgilidir. Yani insan bu dünyadan giderse, kendisi de nesneleri de ortadan kalkar.

Carl Langebaek

Antes de Colombia, libro

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.