Cordoba’da Bir Roma Tiyatrosu (www.aaymca.com web adresindeki ispanyolca haberin türkçeye tercümesidir, erişim tarihi 06 Eylül 2021)


Ategua kentindeki kazılar, sitede yer alan büyük tiyatro binasının basamakları, sahnesi ve bir ‘orkestrası’ olduğunu doğruladı.

Ategua: un teatro romano en el sótano de Córdoba |  Cultura

Santa Cruz bölgesindeki düz bir tepede (Córdoba’ya yaklaşık 30 kilometre), Roma döneminde (M.Ö. 4. ve 3. yüzyıllar) Ategua adında surlarla çevrili bir kasaba vardı. Arkeolog María del Camino Fuertes ve Alman mühendis Cornelius Meyer’in ekipleri 2018’den beri Ategua’da yaptıkları kazılarda birçok eseri gün yüzüne çıkardılar. Geçen Ağustos ayında yapılan kazılar, jeofizik raporunun beklentilerini doğruladı: Yeraltında bir Roma tiyatrosu var.

Detaylı Bilgi

Camino Fuertes ve Junta de Andalucía tarafından yönetilen bu alanda kazılan şeyin ne olduğunu şöyle açıklıyor: bir eğlence binasının ve tiyatroların, aynı zamanda amfi tiyatroların veya sirklerin karakteristiği olan tribünler vardı ”. İmparator III. Napolyon (1808-1873), özellikle Julius Caesar’ı ilgilendiren tarih konusunda tutkuluydu. Bu nedenle, II. Isabel’in onayı ile Albay Eugène-Georges Stoffel’i Ategua’yı aramak için gönderdi. Uzmanlar ancak 20. yüzyılın ilk üçte birinde, bir İberya ve ardından bir Roma kentinin varlığını doğrulayabildiler.

Imagen del yacimiento arqueológico de Ategua resultante de una prospección geofísica.

Jeofizik bir araştırmadan elde edilen Ategua arkeolojik alanının görüntüsü yukarıda paylaşılmıştır. Aralık 2018’de, tüm arkeolojik kompleksin ilk jeomanyetik çalışmaları başladı ve bu, “yerde tamamen görünmeyen ve çoğu durumda yerde bile görünmeyen binalar, yollar ve yapıların” tespit edilmesiyle sonuçlandı. “Fuertes ve Meyer’in bilimsel yayınından bunu görebiliyoruz.

Spesifik olarak, 76 sokak, 59 şehir bloğu ve en az dokuz benzersiz muhtemelen Roma binası tespit edildi, ancak bunların kesin zaman çizelgeleri yalnızca tarihsel olarak belirlenebilecekler Kenti çevreleyen duvarın 1,7 kilometre uzunluğunda olduğu ve 13,44 hektarlık kentsel dokuyu koruduğu tahmin ediliyor. İki şehir kapısını birbirine bağlayan ve kaplıcalardan geçen ana cadde (maksimum cardo), elektronik cihazlara göre beş metre genişliğindeydi.

Ve elde edilen ve şimdi kazı tarafından doğrulanan görüntüler arasında, “üçgen biçimli bir boşluk üzerinde kuzeye açılan 26.66 metre çapında büyük bir yarım daire biçimli yapının varlığı” vurgulanıyor. Arkeologlar bunun yaklaşık 2.000 metrekare olduğunu tahmin ediyorlar. Bina, “açık bir plaza veya başka bir tür kamu binası olabilecek, belki termal, belki ticari, belki de eğlendirici olabilecek” bir exedron (dairesel) duvarı içeriyordu.

Acrópolis protohistórica de Ategua, con los baños romanos, la fortaleza y el mercado medieval.

Roma hamamları, kale ve ortaçağ pazarı ile Ategua’nın protohistorik akropolü. Lopez Jimenez’in fotoğrafında yukarıda görülüyor.

Kentsel dokunun altında yer alan tek büyük bina tiyatro değil. Ayrıca, Arkeologlar 18 metre genişliğinde ve kareye yakın bir plana sahip bir tapınak bulduklarına da inanıyorlar. İçi boş görünüyor. “Öte yandan, genel yükseltiye göre 10 metreden daha yüksek, eşit derecede ayrı bir alanda doğrusunu söylemek gerekirse eşsiz bir yapıdır. Fuertes şöyle devam ediyor, “yalıtılmış bir bina, ancak şehrin geri kalanına ve onu çevreleyen bölgeye kıyasla çok görünür bir konumdaydı. Yüksek bir alandaydı. Şehre girilen kapılardan birinden çok rahatlıkla görülmekteydi”. Yani şehre girenlerin mutlaka görmesi gereken bir yapıydı.

En primer plano, las excavaciones de una panadería romana en Ategua, y al fondo la acrópolis protohistórica.

Ön planda Ategua’daki bir Roma fırınının kazıları ve arka planda protohistorik akropolis görülüyor. JD Borrego de la Paz’ın fotoğrafı yukarıdadır.


Ve bu büyük şehir neden ortadan kayboldu? Fuertes’in makalesi bunu şu şekilde açıklıyor: “Sonuçlar, baskın şehirciliğin bir Roma şehrinin, Córdoba da dahil olmak üzere onu çevreleyen tüm şehirler gibi, eski bir protohistorik şehir olduğunu ve daha önceki tarih öncesi yerleşimler üzerine inşa edilmiş bir şehir olduğuna dair de hiçbir şüphe bırakmıyor. 12. yüzyıla kadar önemli bir stratejik yerleşim bölgesi olarak kalmıştır. Ancak Hıristiyan birliklerinin bölgeyi fethinden sonra toprağın dağılımı, kötü kullanılması ve terk edilmesi sonucunda bölge zarar görmüştür”.

Sonuç olarak Fuertes diyor ki “eşsiz bir yer, onu koruyan dünyanın yüzeyinin altında keşfedilmeyi bekleyen gerçek bir mücevher var.”

Haberin Kaynağı: https://aaymca.com/ategua-un-teatro-romano-en-el-sotano-de-cordoba-cultura/ adresinden alınmıştır. Erişim tarihi, 06 Eylül 2021.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.