Babil’in Fethine Tanıklık: Kudüs’ün Eski Duvarının Yeni Bölümü Ortaya Çıktı ( Abel de Medici’nin National Geographic Historia’da yayınlanan 16 Ağustos 2021 tarihli makalesinin türkçeye tercümesidir, erişim tarihi: 27 Ağustos 2021)


Arkeologlar, Babil fethine direnen tek yer olan Kudüs’teki antik doğu şehir surunun yeni bir bölümünü ortaya çıkardılar.

Muralla oriental Jerusalén

Bir grup arkeolog, daha önce iki alanı 30 metre uzunluğunda kazılmış tek bir bölüm oluşturmak üzere birbirine bağlayan Kudüs’ün antik duvarının yeni bir bölümünü ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre, buluntu, antik Yahuda Krallığı’nın savunma yapılarını daha iyi anlamak için doğu duvarının rota haritasının tamamlanması hedefinde büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor. Bu, eski şehri sınırlayan ve Ulusal Park kategorisine sahip olan David Şehri olarak adlandırılan bölgede yer almaktadır.

İsrail Tarihi Eserler Kurumu’nun bildirdiğine göre, “duvarın yanında bulunan ve önceki kazılarda gün ışığına çıkan binada tahribat belirtileri görebilirsiniz.” Bunlar, stilleri Yahuda Krallığı’nın son yıllarından kalma malzemeleri saklamak için kırılmış kavanozların yanı sıra tanrı Marduk ve Nabu’nun imgesini taşıyan Babil taş mühürleridir.

GEÇİLMEZ BİR SAVUNMA


Doğu duvarı, II. Nebukadnezar’ın Babil birliklerinin MÖ 6. yüzyılın başlarında Kudüs’ü ele geçirmesiyle tamamen yıkımdan kurtarılan tek bölümdür. ve Birinci Tapınak da dahil olmak üzere şehrin çoğunu yok edilmiştir. Araştırmacılara göre, “Babilliler doğu duvarını, muhtemelen Kidron Vadisi’ne 30 derecelik bir açıyla inen dik eğim nedeniyle yıkmadıkları için” bu kısım özel ilgi görüyordu. Ancak, ateşe verildiğini düşündüren kırık nesneler ve küllerde yıkım girişimleri de görülüyor.

1950’lerden bu yana, 150 metreden fazla duvarı gün ışığına çıkaran ve Babil fetih ve yönetiminin tarihini yeniden inşa etmeye yardımcı olan nesneler bulan çeşitli kazılar yapıldı. Amaç, hala bağlantısız bölümlerin bulunduğu doğu duvarının tüm güzergahını gün yüzüne çıkarmaktır. Eski Kudüs Araştırma Merkezi’nden Dr Filip Vukosavović, haritayı tamamlamanın Babil öncesi dönemde Yahuda Krallığı’ndaki savunma yapılarının türünü daha iyi anlamaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.