Büyük Mısır Müzesi’nden Haberler: İlk Keops Gemisi Şimdi Büyük Mısır Müzesi’nde Sergileniyor (National Geographic Historia adlı derginin web sitesindeki 23 Ağustos 2021 tarihli Carme Mayans’ın haberinin türkçeye tercümesidir)


Ordunun da katıldığı bir “firavun” seferi tarafından kullanılmıştır ve Keops Piramidi’nin yanındaki küçük Güneş Teknesi Müzesi’ndeki (Museo de Barco Solar) konumundan güvenli bir şekilde yeni evine nakledildi: Büyük Mısır Müzesi.

La primera barca de Keops tal como se exponía hasta la fecha en el Museo de la Barca Solar, en Giza.
Giza’daki Güneş Gemisi Müzesi’nin fotoğrafı.

Büyük Piramit’in mimarı Firavun Khufu’nun ilk güneş teknesi, 1954 yılında piramidinin yanındaki bir hendekte keşfedildi. Tamamlanması on üç yıl süren 1.224 parçanın titiz bir şekilde çıkarılması ve yeniden birleştirilmesinden sonra, Sedir ağacından yapılmış 43,3 metre uzunluğunda, 5,6 eninde ve 1,5 derinliğinde tekne, piramidin yanında bu amaçla yapılmış küçük bir müzede halka sergilendi. Şimdi ise, yeni yerine taşındı: Giza platosunda açılışı yapılacak olan Büyük Mısır Müzesi (GEM).

PLANLAMA VE TRANSFER
Yer değiştirme operasyonunun tamamlanması 48 saat sürdü ve Mısır ordusu göreve katıldı. Çalışmayı denetleyen General Atef Mortah, “Bu, en önemli ve zorlu arkeoloji ve mühendislik projelerinden biridir. Hareket, yaklaşık bir yıllık bir çalışma, planlama ve hazırlık süreci aldı.” dedi. Generale göre, zorlu hamlenin gerçekleştirilmesi için teknenin tekrar sökülmesi ve hatta balonla transfer gerçekleştirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli teklifler değerlendirildi.

El Museo de la Barca Solar, junto a la Gran Pirámide de Keops.
Keops Piramidi’nin yanındaki Güneş Gemi Müzesi (Museo de Barco Solar).

Sonuçta bir buçuk ay süren bir süreçte on iki kürek, pruva, kıç ve merkez gibi sadece birkaç parça demonte edildi. Dolgulu bir çerçeve ve bir demir hücre ile dikkatlice sarılıp korunan parçalar, tamamıyla uzaktan kumandalı bir akıllı araçla yeni yerine (Belçika’dan ithal edilen) getirildi. Mısırlı yetkililere göre, bu araç “kendisine verilen görevi yerine getirme yeteneğini kanıtladı. Yolda karşılaşabileceği her türlü engeli aşma ve virajlarda manevra yapma ve hareket halindeyken her türlü titreşimi emme yeteneğine sahip.”

La "jaula" que contenía la barca de Keops durante su traslado al Gran Museo Egipcio.
Güneş gemisinin taşındığı korunaklı hücre.

Bunca yıldır tekneye ev sahipliği yapan küçük müzeden Büyük Mısır Müzesi’ndeki yedi kilometre kadar olan yeni yerine on saatte başarıyla gerçekleştirilen muhteşem transfer için gece seçilmişti. Kazasız bir şekilde yapılan yolculuk sırasında, dijital cihazlardan oluşan bir sistem, teknenin sıcaklığını ve nemini, aracın içindeki hücrenin dengesini (dış kısmı geminin parlak bir profiline sahip siyah bir çerçeveden oluşan) sürekli olarak izledi ve yolun eğimi takip edildi.

Viaje nocturno de la barca de Keops hasta su nueva ubicación.
Güneş gemisi yeni evine doğru giderken.

YENİ BİR YER


Aslında, uzmanların görüşüne göre, Güneş gemisinin müzesi, şu anda bu özelliklere sahip bir hazineyi barındırmak için gerekli koşulları karşılamadı, çünkü uzmanlara göre, örneğin dışarıdan gelen ışığın insidansı üzerinde “olumsuz bir etki” yaptı. Ancak Antik Eserler Bakanlığı danışmanı El Tayeb Abbas, “Transferden önce, bir sensör, eski müzenin ve Giza platosunun yolunun aracın ve yükün ağırlığını garantilerle desteklemek için direncini inceledi” dedi.

Bin yıllık tekne, yeni yolculuğuna başlamadan önce, bazı bölgelerin kırılganlığını gösteren kapsamlı bir çalışmaya da tabi tutuldu ve bu eşsiz Güneş gemisinde tekrar halka açılmadan önce onarılacak bazı kırıklar oluştu. Müzenin yeni yerinde, çıkarma çalışmaları yeni biten ve sabırla son montajını bekleyen firavunun ikinci teknesi olan arkadaşı ile aynı alanı paylaşacak.

Haber Kaynağı: Carme Mayans, “La Primera Barca De Keops Ya Descansa En El Gran Museo Egipcio”, National Geographic Historia, historia.nationalgeographic.com.es adresinden 23 Ağustos 2021 tarihinde erişildi.

Geminin nasıl taşındığına dair YouTube videosu aşağıdadır:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.