Arjantin Yazıları -04- Doğal Güzellikler Açısından Arjantin’de Gezilecek Yerler


Arjantin hakkındaki yazı serisine bu sefer Arjantin’in doğal güzelliklerinden söz ederek devam edeceğim. Bu kapsamda doğa harikası 12 esere yer vereceğim. Yazının amacı, Arjantin’e seyahat etmek isteyenlere doğal güzellikler açısından bir rehber sunabilmektir. Bu amaç doğrultusunda görsel malzeme ile sunulan bilgiler desteklenecektir.  

Iguazu Şelaleri: 1320 kilometre uzunluğunda bir nehirdir. İsmi Guarani dilinde “Büyük Su” demek olan Yguazu kelimesinden gelmektedir. Ireni ve Atuba adlı iki nehrin Bir Brezilya Eyaleti olan Coritiba yakınlarında birleşmesiyle oluşmuştur. Parana Nehri’ne dökülmeden önceki son kilometrelerinde Arjantin ve Brezilya arasında devlet sınırı oluşturmaktadır. %80 oranında Arjantin’in Misiones Eyaleti’nde kalmaktadır. %20 oranında ise Brezilya’nın Parana Eyaleti’nde yer almaktadır. Burada oluşan şelale yaklaşık 80 metreden aşağı düşmektedir. Alvar Nunez Cabeza de Vaca tarafından 1542’de keşfedilmiştir. 1984’de UNESCO Dünya Mirası’na alınmıştır. Biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengindir. Nehrin içinde ve dışında 450’den fazla çeşitte hayvan bulunmaktadır.  

Quebrada de Humahuaca: Jujuy Eyaleti’ndedir. Yedi renkli tepe burada yer almaktadır. 2003 tarihinde UNESCO Dünya Mirası’na alınmıştır. Altiplano, And Dağları ve Valles Teplados (Teplados Vadisi) ile çevrilmiştir. “Quebrada” kelimesi “kırılmış” anlamına gelmektedir. Humahuaca buradaki köyün adıdır. İnka Medeniyeti’nin kervan yoludur. 10 bin yıldır bu köyde yaşam vardır.  

Perito Moreno Buzulları: 1500 metre yükseklikte Arjantin’in güneybatısında sürekli büyüyen bir buzul bölgesidir. Santa Cruz Eyaleti’ndeki El Calafate şehrine yakındır. Bu bölgede birçok farklı orman türü bulunmaktadır. Birçok akarsuya, bitkiye ve hayvana ev sahipliği yapmaktadır.  

Buenos Aires Japon Bahçesi: Herkesi kendisine hayran bırakan bu bahçe, 1967’de Japon İmparatoru adına Arjantin’e gelen Japon Akihito ve onun eşi Michiko tarafından hazırlanmıştır. Japonya’ya özgü birçok bitki burada bulunmaktadır. Chashitsu adlı bir “çay evi” de burada yer almaktadır. Bir Japon restoranı, bir kültür merkezi ve bir de Japon el sanat ürünlerinin sergilendiği mağaza açılmıştır.  

Ischigualasto Kalıntıları: San Juan Eyaleti’nin kuzeyinde 220 milyon yaşındaki kalıntılardır. “Valle de la Luna” olarak tanınan San Agustin del Valle Fertil adlı köydedir. Talampaya Ulusal Parkı’na yakındır. Tarihsel süreç içerisinde nehirlerin, yağmurların ve diğer doğal olayların şekillendirdiği kendine özgü bir formdadır. Yine bu bölgede tilki ve akbaba görülebilmektedir.  

Nahuel Huapi Milli Parkı: Patagonya’da yer almaktadır. 1934’de açılmıştır. Bölgedeki bozkır alanlarını ve Kuzey Patagonya’daki ormanları korumak için yapılmıştır.  

Arrayanes Milli Parkı: Nahuel Huapi Milli Parkı’na oldukça yakındır. Arrayan ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Quetrihue Yarımadası’na yakındır. Patagua Lagün’ü de burada yer almaktadır. Yürüyüş yapmak için oldukça elverişli olduğu söylenmektedir. Ağaçtan yapılan evlerde dinlenilebilinir. Ayrıca buradaki mağazalardan alışveriş yapılabilir.  

Las Cardones Milli Parkı: Salta’daki yedi renkli tepenin bulunduğu yerdedir. En fazla kaktüs çeşitliliği buradadır. Churqui Ormanları da burada bulunmaktadır. Pajonal Kedisi, Kızıl Tİlki, And yılanı ve Taş Kurbağası gibi türleri tükenme tehlikesi geçiren hayvanlar da burada bulunmaktadır. Guaipo kuşu da sıkça görülebilir. 

Salinas Grandes Çöl Alanı: Jujuy ve Salta Eyaletleri’nin kesişme noktalarında 3450 metre yükseklikte bulunan beyaz bir çöl alanıdır. Zemininde yaklaşık 30 santimetrelik bir tabaka bulunmaktadır. Uçsuz bucaksız bir beyazlık içindedir.  

Villa de Balcozna: Catamarca Eyaleti’ndeki bir doğa harikasıdır. Doğa yürüyüşleri için uygundur. At binmek için uygundur. Doğal manzaranın ve doğal yemeklerin tadı çıkarılabilinir.  

Antofalla Tuz Düzlüğü: Deniz seviyesinden yaklaşık 4000 metre yükseklikte bulunan bir tuz düzlüğüdür. 400 kilometre uzunluğundadır. Dünyanın en uzun tuz düzlüğüdür. Antik kültürün bir parçası olarak ismini aldığı Antofalla köyü burada bulunur.  

Talampaya Milli Parkı: Kırmızı bir toprak renginin olduğu bir çöl ortamına sahiptir. Jarilla ve kaktüs gibi ağaç türleri bulunmaktadır. Kaplumbağa, kertenkele, Maras, Guanacas gibi hayvanlar vardır.  200 milyon yıl öncesinden kalmıştır. Fosil yakıtlar bakımından zengindir. Bu milli park adını Talampaya Nehri’nden almıştır. 1997’de milli park açılmıştır. 2000 yılında ise UNESCO Dünya Mirası’na girmiştir. 1500 metre yüksekliktedir.  

Campo de Piedra Pomez: 3000 metre yüksekliği vardır. Renkleri sarıdan turuncuya kadar değişen bir gökyüzüne sahiptir. Beyaz bir örtü ile kaplıdır her yer. El Penon ya da Antofagasta’da kalınabilir. Arjantin’in Catamarca Eyaleti’ndedir. İÖ birinci ya da ikinci bin yıla tarihlenen sönmüş bir yanardağ bulunmaktadır.  

Arjantin doğal güzelliklerinden devlet tarafından organize edilmiş olanlarından bir liste sunmaya çalıştım. Elbette her eyalet her şehir çok daha fazlasına sahip. Türkiye gibi Arjantin de hatta tüm dünyada da her karış alanda tarihi ya doğal bir güzellik vardır. Bu güzelliklerin kıymetini bilmek gerekiyor. Bu doğrultuda bir yaşamı benimsemek ve yeni nesilleri eğitmek gerekiyor. Eğer bu şekilde olmazsa ormanlarımız yanmaya, doğal güzellikler yok olmaya ve hayvanlar ölmeye devam edecek. Ancak tüm bu yazıların, milli parkların, devletlerin ve diğer kurum ya da kuruluşların var olmasının ilk geçerli nedeni: insana olan sonsuz güven. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.