Arjantin Yazıları -03- Tarihi Açıdan Arjantin’de Gezilecek Yerler


Doğal güzelliklerinin yanında tarihi değerleriyle de dünya açısından önemli bir yer tutan bir ülkedir Arjantin. Bu yazıda, Arjantin’in tarihi değerlerinin tanıtımı yapacağım. Bu çerçevede 19 tarihi yer hakkında bilgiler paylaşacağım. Daha sonraki yazılarda bu yerlerin detaylı tarihini ele almaya devam edeceğim.  Yazının amacı ise, Arjantin’e seyahat etmek isteyenlere tarihi güzergahları içeren bir ajanda sunabilmektir. Arjantin tarihini genel itibariyle İspanyol öncesi ve sonrası dönem olarak düşünebiliriz. Burada bahsedeceğim 19 tarihi yerin neredeyse tamamı İspanyol sonrası döneme aittir. İspanyol sonrası döneme baktığımızda ilk önce İspanyol ve İtalyan mimari eserlerine şahit olmaktayız.  

Recoleta Mezarlığı: 6400’den fazla heykel, mezar taşı ve sandığı bulunmaktadır. Eva “Evita” Peron’un da dahil olduğu birçok Arjantinli ünlü isim burada yatmaktadır. Prospero Catelin tarafından dizayn edilmiştir. Bu ünlü mezarlık, 1822 tarihinden beri vardır. Masonik semboller ve güçlü ikonik figürler barındırır. Recoleta Mezarlığı’nın içinde Liliana Crociati, David Alleno, Rufira Cambaceres, Eva Peron’a ait bölge ve Paz Family görülmeye değerdir.  

La Boca: 3 kilometre genişliğinde bir alandır. Arjantin’in efsanevi kulübü olan Boca Juniors’un da evidir. La Boca rengarenk bir atmosfere sahiptir. Caminito, Usina Del Arte, La Bombonera, Museo de la Pasion Boquense, Museo de Bellas Artes de la Boca Quinquela Martin, Teatro de la Ribera, Fundacion Proa, Torre Del Fantasma, Puente Transbordador, Casa Amarilla, Cuartel de Bomberos Voluntaries de la Boca burada bulunmaktadır. 

Malba (Museo de Arte Latinamericano de Buenos Aires): Malba’da 20.yy.ın en büyük Latin Amerikalı artistlerinin eserleri buradadır. 400’den fazla eser vardır.  

Casa Rosada: Arjantin hükümetleri tarafından kullanılan binadır. 1580’de yapılmıştır.  

La Plata Katedrali: 1881’de yapıma başlanmıştır. Neogotik mimari şeklindeki katedral 1932’de bitirilmiştir. Katedral yapılırken Amiens ve Köln Kiliseleri’nden ilham alınmıştır. La Plata Katedralini Pedro Benoit yönetimindeki mühendislik ekibi yapmıştır. Ernesto Meyer tarafından tasarlanmıştır. 2000 yılında halka açılmıştır.  

Buenos Aires Dikilitaşı: Bu anıt, kentin kuruluşunun 400. Yılına istinaden dikilmiştir.  

Barolo Sarayı: Palacio Barolo. Uruguay- Montevideo’da ikizi olan Salvo Sarayı vardır. Kavanagh (yapımı 1935) adlı eser yapılana kadar Güney Amerika’nın en yüksek yapısıydı Barolo Sarayı. Barolo Sarayı 1923’te yapılmıştır. 

Ulusal Bayrak Anıtı: Bayrak anıtı, Arjantin bayrağının mucidi Manuel Belgrano’ya adanarak onun ölüm yıldönümü olan 20 Haziran 1957’de açılmıştır. Yapımında And Dağları’ndan getirilen taşlar kullanılmıştır. Rosario Eyaleti’nde Parana Nehri kıyısındadır.  

San Ignacio Mini: 16. Ve 17.yy.da hıristiyan misyonerlerinin kurduğu ve içinde birçok binanın bulunduğu yapı. Bugün bu yerleşim yerinin harebeleri kalmıştır.  

Pucara de Tilcara: Humahuaca Bölgesi’ni korumak için yapılmış bir İnka Kalesi ve sur takımının bulunduğu yerleşim yeridir. Stratejik konumunun çok iyi olmasından ötürü günümüze kadar gelebilmiştir.  

Teatro Colon: Dünyadaki opera salonları açısından La Scala de Milan, La Opera Garnier de Paris, El Opera House de Londres gibidir Teatro Colon. 25 Ocak 1908’de açılmıştır. 1500 kişi kapasitelidir. İtalyan mimar Francesco Tamburini tarafından tasarlanmıştır.  

Colegio Nacional de Buenos Aires: Bartolome Mitre tarafından kurulmuştur. Avrupa tarzı laik bir eğitim amaçlanmıştır. Buenos Aires Üniversitesi’ne bağlı bir kolejdir. 1863’de açılmıştır.  

Universidad National de Cordoba: 1613’de yapılmıştır. Güney Amerika’nın en eski üçüncü üniversitesidir. Özerk bir yapısı vardır. Cİzvitler 18.yy.da  kovulunca Fransisken tarikatınca yönetilmeye başlanmıştır.  

El Museo Casa Historica: 1816’da eyaletler birliğinin ilan edildiği Tucuman Eyaleti’ndedir. Bugün 550’den fazla kitabın da bulunduğu bir tarih müzesidir.  

Cabildo de Salta: 1626’dan 1888’e kadar Salta Eyaleti’nin yönetim merkezidir. 1789’da ön cephesi tekrar yapılmıştır. Birçok defa onarım geçirmiştir. Şimdi tarih müzesidir. 1888’de Saltalıların efsane olarak gördüğü Gaucho’ların lideri General Güemes tarafından halka satılmıştır.  

Les Eclaireurs Deniz Feneri: Faro Les Eclaireurs. Bir adada yer alır. Ushuaia’da bulunmaktadır. Tierro Del Fuego Eyaleti’ndedir. 1920’de kullanılmaya başlanmıştır. 11 metre yüksekliktedir. Jules Verne’nin romanındaki “Dünyanın Sonundaki Deniz Feneri” olarak bilinmektedir.  

Iglesia San Francisco (Salta): İtalyan ve Barok tarzda tasarlanmıştır. Salta’nın en değerli sanatsal yapıtlarındandır. 1625’te yapımına başlanmıştır. 1870’de bitirilmiştir. 1941’de Ulusal Tarihi Anıt olarak adlandırılmıştır. Fransisken Tarikatı’nca yapılan bu eserin yüksekliği 54 metredir.  

Cueva de Las Manos: Santa Cruz Eyaleti’nde bulunmaktadır. Bir mağaranın duvarlarında yer alan bu tarihi el izleri yaklaşık olarak İÖ 7300’e dayanır. Hayvan Figürleri, avlanma figürleri ve eller vardır. 

Hotel Termas: Salta Eyaleti’nde Rosario de la Frontera şehrinde bulunan tarihi kaplıca oteldir. Antonio Palau tarafından 1880’de yapılmıştır. Geniş bir alandaki bu kaplıca otel aktif olarak kullanılmaktadır. Spa salonları, golf sahası, 2 tenis kortu, restoranlar, sıcak ve soğuk su havuzları vardır.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.