“Ölüm Yolu”ndaki Bir Tradejiyi Anlamak: Arjantin’de 43 Jandarma Personelinin Hayatını Kaybettiği Kaza (14 Aralık 2015)


Arjantin ülke tarihinin en büyük üçüncü büyük kazası olan bu tradeji 43 askerin hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı. Santiago Del Estero eyaletinden çıkan 3 otobüsteki 150 Jandarma personeli Jujuy Eyaleti’ne gitmek için yola çıkmıştı. 34 numaralı ulusal yolda Rosario de la Frontera’ya 20 kilometre uzaklıkta konvoy halinde ilerleyen otobüslerin en önündeki otobüsün lastiği sabaha karşı 02:10 sularında alevler içinde kalmış ve tam da Balboa Creek Köprüsü’nden geçerken kurumuş halde bulunan nehre düşmüştü. Otobüsteki 60 personelden 43’ü hayatını kaybetti. Mercedes-Benz marka otobüs 25 metre yükseklikten aşağıya düşmüştü. Bu yazıda, tradejinin gerçekleştiği noktadan bazı fotoğraflarımı paylaşacağım. Olay yerine gittiğimde gördüğüm ve hissettiğim şey, dini farklılıklar olsa da anıları yaşatmak için gösterilen özen, kalbi duygular aynıydı. Ve tabi ki bu trajik olay sonucunda da ihmalden kaynaklanan sorunlar vardı. Bu sorunlar politika gölgesinde inceleniyordu. Türkiye’de de ihmalden dolayı bu tip askeri kazalara şahit oluyoruz. Akabinde politik nedenlerle soruşturmalar yarım kalabiliyor ve sadece üzülen, hatırlayan ve canı yanan hayatını kaybedenlerin aileleri oluyor. 

Bu olaydan 3 yıl sonra 2018’de açılan mahkeme sonucunda 2 jandarma şefi suçlandı. Astsubay Ricardo Ernesto Villasani ve Juan Carlos German. Rosario de la Frontera başkanı G. Solis, yolun arızalı olduğunu kabul etmişti. Ancak bir ihmal olduğu neredeyse kesindi. Olayın görgü tanıkları araç nehre düşmeden önce lastiklerinden alev çıktığını söylemiştir. Yola çıkmadan günler önce bu araçların şoförlerinin şefleriyle tartıştığı belirtilmiştir. Bahsi geçen şoförlere göre, araçlar eski ve lastikler yıpranmıştı. Hayatını kaybeden Enzo Castilla’nın kız kardeşi Marcela Castilla’nın belirttiğine göre, kazadan birkaç gün önce bazı şoförler yola çıkmayı lastiklerin durumundan dolayı reddetmişti. 

Jose Inesta’nın hazırladığı “Documento” adlı programın hazırladığı “Tradegia de Los 43 Gendarmes” isimli mini belgeselde bu olaya dair detaylar bulunmaktadır. YouTube üzerinden ulaşılabilir. Kazada hayatını kaybeden Sergio Gallardo’nun kardeşi Luis Ruiz’in ifade ettiğine göre, devlet soruşturmayı devam ettirmek istemiyordu.  Yine bu belgeselde yer alan bilgilere göre, kazadan 2 hafta önce iki şoför otobüslerin eski olduğunu ve kullanılmaması gerektiğini belirtmiştir. Ayrıca bu lastikler yol tutmuyordu. Titreşimi yüksekti. Aynı zamanda bu bölgeyi bilen ve bu bölgede çokça bisiklet binen gençlerin de ifade ettiği gibi Balboa Creek Köprüsü’nün durumu iyi değildi. Asfalt yeni değildi. Yol dardı. Engebeler, çukurlar vardı. Bu gençlerin söylediği gibi burası bir “Ölüm Yolu” idi. Onların belirttiğine göre, burada çokça kaza oluyordu. Gerçekten de Metan şehrine kadar bugün bile yol oldukça dar, çukurlu ve engebeli. 

Uluslar farklı olsa da insani davranışlar aynıdır. Bu elim kazada hayatını kaybedenlerin anıları onların ailelerinin kalbinde hala yaşıyor. Olay yerinde birçok özel eşya bulunmaktadır. Ayrıca olay yerinde jandarmaya ait bir araç ve koruma personeli bulunmaktadır. Ülkemiz Türkiye’de de birçok kez askeri trajik kazalar görmekteyiz. Türk ailelerle bizzat yaptığım görüşmelerde gördüğüm ve hissettiğim acı ve keder Arjantin’de de aynıdır. Bu tür kazaları önlemenin en mühim yolu kesinlikle sorumluluk sahibi personel yetiştirmektir. Tabi ki bunun da ilk koşulu eğitimli personel yetiştirebilmektedir. Hayatını kaybeden tüm askerlere saygıyla… 

Hayatını Kaybeden Jandarma Personelinin İsimleri: 

Tucuman’dan Enzo Ivan Castilla ve Claudio Gomez. Formosa’dan Silvia Hidalgo, M. Alexis Aganil, Rodrigo Acosta, Edgardo Pereyra, Fabian Martinez, Manuel Zarate, Javier Gomez, Sergio Baricheval, Diego Nunez ve Luis Vera. Salta’dan Sergio Gallardo, Victor Cuesta, Juan Carlos Guerrero, Oscar Delgado, Daniel Llanos, Orlando Diaz, Oscar Aguilar, Javier Centeno ve Guillermo Guitian. Corrientes’ten Javier Ferreyra, Ernesto Brugger, Victor Ruiz, Jorge Ramirez, Adrian Lopez. Chaco’dan Esteban Suarez, Ricardo Pineda, Emilio Villasanti. San Juan’dan Daniel Manrique ve Rodolfo Sanchez Fernandez. Jujuy’dan Emilio Torres. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.