Arjantin Yazıları – 01 – Giriş: Bizi Bu Yazılarda Neler Bekliyor? ve Türkiye-Arjantin Uçuşu Hakkında Temel Bilgiler


www.askerlerintarihi.com adresi 2012’de dünyaya geldiğinde sadece askeri tarih ile ilgili yazılara yer vermeyi düşünmüştüm. Ancak bugün geldiğimiz nokta itibariyle artık daha fazla ve ilgi alanıma giren çeşitli konularda yazmaya özen göstereceğim. Bu konuda ilk girişimim Arjantin hakkında olacak. 

Bir süredir eşimin memleketi olan Arjantin’deyiz. Buradaki sosyo-kültürel hayat, ekonomik hayat, futbol ve diğer sporların algılanması, televizyon, eğlence ve Türk dizi kültürü (örneğin tüm Arjantin’de çok popüler olan Mucize Doktor “Doctor Milagro”), politik yapı, eyalet sistemi, yemek kültürü, tarih, askeri tarih ve diğer bazı konulara dair çeşitli bilgiler vermeye çalışacağım.

 Öncelikle Türkiye-Arjantin uçuş süreci ve Arjantin’in Türkleri kabul şartları hakkında bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. Bu konuda internette derin bir eksiklik olduğunu biliyorum. Arjantin ve Türkiye arasındaki anlaşma gereği iki ülke arasında vize yok. Turist olarak 90 güne kadar kalınabilir. 2020 Mart ayından beri şiddetle artan Covid-19 neticesiyle “şimdilik” turist olarak ülkeler arası giriş-çıkış yoktur (7 Temmuz 2021 itibariyle durum böyledir). Arjantin’e giriş için aile bağı olması gerekiyor. Kalacağınız süreyi kapsayan bir sağlık sigortası ve evlilik belgeleri gerekiyor (çocuğunuz varsa vs. bu tür belgeleri getirmeniz gerekiyor). Ama dediğim gibi bu durum yakın zamanda covid-19’a da bağlı olarak değişecektir. Arjantin, ülkeye girişte bu pandeminin getirdiği bir durum olabilir herhangi bir bilgim yok ama 9000 Arjantin pesosu (yaklaşık 900 TL) talep ediyor. Giriş yapılan günden itibaren 30 gün içinde ödemek zorundasınız. Yoksa sınır dışı edileceğiniz söyleniyor. Böyle bir talep beklemiyordum çünkü hiçbir şekilde haberimiz yoktu. Türkiye-Arjantin arasında birçok firma İle uçuş yapılabilir. Pandemiden dolayı eğer Avrupa ülkerine giriş çıkışınız kolay değilse Türk Hava Yolları ile uçabilirsiniz. En hızlı ve güvenilir rotanın bu olduğunu düşünüyorum. Pandemiden dolayı bu şekilde söylüyorum. THY ‘nin TK15 ve TK16 kodlu uçuşları önce Sao Paulo’ya (Brezilya )sonrasında da uçak değiştirmeden Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e iniş yapıyor. Buenos Aires’teki Ezeiza Havalimanı eski olmasına rağmen konum ve kapasite açısından idare eder durumda. Ancak eğer Buenos Aires dışında bir eyalete gitmeniz gerekiyorsa Aeroparque Havalimanı’na gitmeniz gerekiyor. Buradan tüm eyaletlere uçabilirsiniz. Aerolineas Argentinas, Jetsmart ve Flybondi gibi firmalar bulunmaktadır. Benim tecrübeme göre Flybondi’yi öneririm çünkü hem ucuz hem de uçuş güvenliği oldukça yüksek. Ve hemen hemen her noktaya ulaşımı var. Uçakları biraz eski görünebilir ama kaptanları mükemmel. 

Toplamda Türkiye ve Arjantin arasındaki uçuş mesafesi yaklaşık 16 saattir. Yaklaşık bir saat Sao Paulo’da bekleme süresi var. Sao Paulo- İstanbul eski bir rota olduğu için THY personeli Brezilya’da ikamet edebiliyor. Arjantin ve Türkiye arasında 6 saatlik fark var. Bu sebeple uçuş 10 saatlik gibi algılanabilir ama böyle değil. Uçak bilet ücretlerine gelince yaklaşık gidiş ve dönüş için 8000 TL ödemek gerekiyor. Bir Hollanda firması olan KLM’yi de önerebilirim. Ücreti biraz daha ucuz. Ancak uçak önce Amsterdam’a gidiyor. Ve burada uçak değiştirmeniz gerekecek. 

Pandemiden dolayı ülkeye giriş öncesinde daha Türkiye’de uçağa binmeden maksimum 72 saat öncesine ait pcr testi olmak gerekiyor. Buenos Aires’te Ezeiza Havalimanında da aynı şekilde PCR testi olmak gerekiyor. Havalimanındaki testin sonucu 15 dakikada çıkabiliyor. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.