Bir SAK (SAT) Komandosu: İsmail Bölükbaşı


20.yy.ın üçüncü çeyreğinin sonlarına doğru Cumhuriyet tarihimizin en büyük dik duruşlarından birini gösterdik Kıbrıs Barış Harekatıyla. Operasyonun amacı dönemin başbakanı Bülent Ecevit’in de belirttiği gibi hem Rumlara hem Türklere barış getirmekti.  Barış Harekatının  siyasi, askeri ve sosyal sebep & sonuçlarına eğilmekten ziyade tek bir adamdan söz etmek istiyorum. Piyasada birçok kitapta harekata dair kaliteli değerlendirmeler mevcut yazımın sonunda bunlardan birkaç tavsiyede de bulunacağım. Bir adam kim ona gelirsem son elli yılda yetiştirdiğimiz bilinen en yetkin askerlerden biri: İsmail Bölükbaşı.

İsmail Bölükbaşı kendisini şöyle anlatır: “1940 yılında Sakarya’da doğdum. İlkokuldan sonra 1954 yılında Beylerbeyi Deniz Astsubay okuluna girdim. 2 yıl muhripte görev yaptıktan sonra balıkadam ve derin su dalgıcı kursu gördüm. 1962 yılında ilk defa açılan, şimdi ismi SAT (Sualtı Taarruz) olan SAK (Sualtı Komando) kurslarına katıldım. İlk SAT mezunlarındanım. Kursu başarıyla bitirdikten sonra seçilen iki arkadaşımla birlikte 11 aylık bir eğitim için Amerika’ya gittim.[1] Amerika’ya giden ekip Türkiye’nin o dönemki seçkin askerleridir. Amerika’da 300 kişinin katıldığı komando eğitim kampında başarılı olur ve ilk 20 içerisine girmeyi başarır. Burada Amerikan denizcileri olan SEAL komandoları da eğitim görmektedir. Ardından Türkiye’de döner. Eğitimini tamamlamış olan Bölükbaşı’nın en çok göze çarpan özelliği nişancılığının oldukça iyi olmasıdır. Nitekim 20 Temmuz 1974’de başlayan ve 15-16 Ağustos 1974’de nihayete eren Kıbrıs Barış Harekatında keskin nişancı olarak görev alacaktı. Kıbrıs’a gönderilen 21 kişilik SAT üyelerindendir. İlk görevleri çıkarma yapılacak limanların güvenli olup olmadığını kontrol etmektir. Bunda başarılı olurlar ve ilk plaja çıktıklarında Rumların ileri hatlardan çekildiğini görürler. Bu durumu Bölükbaşı, “Ya tecrübesizlerdi ya da korkak. Eğer bu ileri hatlardan çekilmeselerdi bize çok zayiat verdilebilirlerdi.” Kıbrıs Barış Harekatının ilk tetik düşüreni yine İsmail Bölükbaşı idi. Bölükbaşı, adada ilerledikten sonra BBC’nin röportaj teklifini kabul eder. Burada Türklerin Atatürk’ün dediği gibi Yurtta sulh cihanda sulh ilkesine bağlı olduğunu ancak gerekirse de savaşın kralını yapabileceklerini söyler.

Yazımı tamamlamadan önce Bölükbaşı’nın bir anısını anlatmak istiyorum. Türklerin zor durumlarda birleşebildiğine dair güzel bir örnek teşkil eder. Kıbrıs Barış Harekatının ilk ayağı bittiğinde komandolar anavatana geri döner. Mersin’e çıkarlar. Burada ilginç bir şey olur. 15-20 traktörle birlikte bir köy heyeti onları beklemektedir. Köy heyetinin lideri muhtar, Türk ordusunun savaşa girdiğini ve kendilerinin de askerin ihtiyacı olabilecek gıda,giysi ve benzeri malzemeyi kendi aralarında toplayıp getirdiklerini iletir. Bölükbaşı, bu olay karşısında duygulanır. Ve der ki “Türkler tarih boyunca zor zamanda toplanmayı başarmıştır. Türkler savaşı bir düğün gibi görürler…”

Bugün İsmail Bölükbaşı, Marmaris’te yaşamını devam ettirmektedir. Bazı ulusal basında da haber olduğu gibi by-pass’lı olmasına rağmen AKUT lideri Nasuh Mahruki ile birlikte Ağrı dağına tırmanmıştır. Sağlığının bozulmamasıyla. Saygılar.

Görsel

Tavsiye Okumalar

Copeaux, Claire Mauss, Etienne Copeaux, Taksim! Bölünmüş Kıbrıs, Çev. Ali Berktay, İletişim Yayınevi, İstanbul,  2009.

Denktaş, Rauf Raif, Rauf Denktaş’ın Hatıraları, Cilt 1-9, Boğaziçi Yayınları, İstanbul, 1998.

Denktaş, Rauf Raif, Son Çağrı,  Remzi Kitabevi,  İstanbul, 2007.

Ersöz, Tunca, “1974- Kıbrıs Çıkartması”, NTV Tarih, No: 19 ( Ağustos 2010).

“Kıbrıs Barış Harekatı”, Marmaris Belediyesi Yerel Tarih Bülteni: Tarih, No: 28 (Ağustos 2008)

Mütercimler, Erol, Satılık Ada Kıbrıs, Toplumsal Dönüşüm Yayınları, İstanbul, 2003.

 


[1] “Kıbrıs Barış Harekatı”, Marmaris Belediyesi Yerel Tarih Bülteni: Tarih, No: 28 (Ağustos 2008), s.6.

2 comments

  1. Ali Türkşen’in 1963’ten Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım kitabında da kendisiyle ilgili değerli bilgiler mevcut. Oradan hareketle araştırmıştım bu yazı sayesinde de biraz daha yakından tanıdım. Teşekkürler

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.